Dit hotel heeft het mooiste uitzicht van Zuid-Afrika

Langs de befaamde Garden Route, die van Kaapstad oostwaarts slingert langs kliffen, lagunes, slaperige dorpjes en uitgestrekte stranden, ligt Plettenberg Bay, een dikke 5 uur rijden vanuit de Moederstad. Dit is het Domburg van Zuid-Afrika.

Een sjieke badplaats waar rijke Capetonians al decennialang hun 2e huis hebben, en waar de sfeer ’s vooral zomers die mooi mix heeft van ontspanning en een lichte zelfgenoegzaamheid heeft die je alleen aantreft in plaatsen waar geld eigenlijk geen rol speelt. Een paar honderd meter omlaag van de Main Road, bovenop het puntje van een klif ligt The Plettenberg als een schip dat uitkijkt over de baai.

Het hotel is gebouwd in 1988 door de legendarische Liz McGrath, die een verloederd eensterrenhotel ombouwde tot een van de mooiste adressen aan de Afrikaanse kust. Vanuit vrijwel elke hoek kijk je uit over de oceaan, een uitzicht waarvan je uren kan genieten, zelfs ’s nachts. Ik was er toen het volle maan was en de maneschijn een zilveren streep trok over het water en je het strand vaag beneden kon zien liggen en de contouren van de bergen aan de andere kant van de baai oplichtten als een decor dat te mooi is om echt te zijn.

Het is een vijfsterren boetiekhotel, lid van Small Luxury Hotels of the World, met kamers verspreid over twee gebouwen. De kamers zijn ruim, licht en modern, de stijl beach: wit en lichtblauw, aqua, kleuren die de oceaan weerspiegelen. Wie meer ruimte wil, boekt een van de suites of de vrijstaande villa’s, elk met eigen terras en privézwembad. Maar ook in een standaardkamer – zorg dat je er een met zeezicht neemt, anders doe je jezelf tekort – heb je het gevoel dat je precies op de goede plek bent en daar helpt het personeel ook enorm mee: of het nu de lieve dames bij het ontbijtbuffet zijn of die bij de receptie, ze zijn allemaal enorm behulpzaam, vrolijk en oplettend.

 

 

Twee zwembaden heeft het hotel, waarvan eentje verwarmd. Het echte bad ligt beneden, aan het strand zelf. En dit is een groot verschil met de Atlantische kant van Zuid-Afrika: hier ben je voorbij de waterscheiding tussen de Indische en Atlantische Oceaan, en het water is aanmerkelijk aangenamer van temperatuur – niet die bijtende kou die je bij Kaapstad vrijwel meteen uit het water jaagt. Een dingetje: er zwemmen haaien. ‘Vier dagen geleden nog,’ zegt een aardige jongeman die vanaf de parkeerplaats op de klif de oceaan afspeurt met een verrekijker. Hamerkophaaien in de zomer – nu dus – en in de winter, iets minder geruststellend, witte haaien. Brrr. Maar goed, het strand is er niet minder mooi om. Het hotel heeft een walvisbel bij de ingang: als je vanaf je kamer of het terras een walvis of dolfijn ziet, mag je die luiden. En dat gebeurt vaker dan je zou verwachten.

Het hotel leeft. En dat is iets wat je echt niet van elk vijfsterrenhotel kunt zeggen. Restaurant Amelia’s zit elke avond vol, ook met buitengasten. Er wordt gegeten, gedronken, gasten spelen rummikub en scrabble: het voelt huiselijk, bijna zoals een groot familievakantieadres. Het eten is dan ook prima, vanaf het uitgebreide ontbijtbuffet plus te bestellen eggs benedict of een croque madame, voor de lunch lichte gerechten als bouillabaisse en gestoomde mosselen, ’s avonds de seafoodplatter of een traditionele Zuid-Afrikaanse bobotie – alles even lekker, met uiteraard een goeie wijnkaart.

 

 

Hoe duurzaam is The Plettenberg? Behoorlijk. Zo werkt het restaurant uitsluitend met seizoensgebonden ingrediënten en duurzaam gevangen vis en zeevruchten van de lokale kust. De Fresh Wellness Spa gebruikt uitsluitend natuurlijke en inheemse ingrediënten: plant- en mariene extracten in alle behandelingen, geen synthetische rommel. Het hotel werkt bovendien nauw samen met lokale natuurreservaten en draagt actief bij aan kustbescherming en mariene biodiversiteit in de regio.

Genoeg te doen in de buurt. Plettenberg Bay zelf is een aangenaam stadje/dorp met goede restaurants en winkels, maar het zijn de natuur en de kusten rondom die beklijven. Op een paar kilometer rijden ligt het Robberg Nature Reserve: een ruig schiereiland met spectaculaire wandelpaden langs kliffen en een kolonie Kaapse zeehonden die er in de branding dartelen. Wie meer wil, rijdt even door naar Monkeyland, het Bird of Eden-vogelreservaat onder een enorme koepel, of het Tenikwa Wildlife Centre, waar gewonde dieren worden gerehabiliteerd. Avontuurlijker: de Garden Route staat bekend om zijn activiteiten, van kajakken en walvissen spotten tot de hoogste bungyjump ter wereld in Tsitsikamma, iets verderop langs de kust. De regio heeft ook een opmerkelijk gematigd klimaat – aangenaam het hele jaar door, met groene bossen die je niet verwacht zo ver naar het oosten van Kaapstad. En wat je ook doet, thuiskomen in The Plettenberg is telkens weer heerlijk: niet voor niets werd het dit jaar door Condé Nast Traveler uitgeroepen tot het beste hotel van Zuid-Afrika. En als je geluk hebt, kun je ‘s avonds de walvisbel luiden.

Meer informatie

The Plettenburg, Plettenberg Bay, Zuid-Afrika. Reserveren via reservations@collectionmcgrath.com

 

 

Wil je een seintje ontvangen als er een nieuw verhaal is?

Wil jij een seintje ontvangen als Mark een nieuw boeiend reisverhaal heeft geplaatst? Laat je e-mailadres achter en krijg een bericht in je mailbox.

Naam