We dromen allemaal toch al jaren om Indonesië te ervaren. Ik deed dat al vanaf kinds af aan. Ik realiseer me dat ik hier mijn leeftijd prijsgeef, maar geef graag toe, dat ik ontzettend blij ben onlangs deze droom verwezenlijkt te hebben.

Ik heb me ook afgevraagd, waarom dit al tientallen jaren op mijn wensenlijst stond en dat bracht me terug naar de mooie herinneringen van de Nederlandse literatuur die ik op de middelbare school las zoals van Multatuli, Louis Couperus, Hella Haasse, Yvonne Keuls en Adriaan van Dis. De sfeer, geuren en smaken kwamen binnen. Ook had ik op de middelbare school veel goede vrienden met Indische roots en genoot van de verhalen, de gastvrijheid en het lekkere eten bij hen thuis. En ik ga nog steeds wekelijks naar de toko om eten te halen.

De televisieserie De Stille Kracht in de jaren 70 maakte ook veel indruk en opgroeiend in Den Haag ging ik ieder jaar naar de Pasar Malam, nu Tong Tong Fair op het Malieveld. Zeker herkenbaar voor veel generatiegenoten. Wacht niet te lang en maak je droom waar. Een rondreis is best intensief en de activiteiten vergen een redelijke conditie.

Je kunt een groepsreis boeken, maar neem het van me aan, je beleeft het veel beter met een op maat samengestelde individuele rondreis met een eigen chauffeur en een gids in een comfortabele auto. Indonesië is een zeer betaalbare bestemming en deze manier van reizen kan voor een redelijke prijs. Groot voordeel is ook de flexibiliteit. Dagelijks kan je het schema een beetje aanpassen. Mijn 14-daagse individuele rondreis Sumatra en Java ging als volgt. Zie het als een leidraad en ter inspiratie. Alles kan naar jouw persoonlijke wensen geregeld worden.
Oog in oog met Orang-Oetans op Sumatra
Na een comfortabele vlucht met Etihad Airways via Abu Dhabi kwam ik aan op de luchthaven van Jakarta. Mijn visum had ik eenvoudig online al geregeld. Een vertegenwoordiger van het FM7 hotel stond mij op te wachten en met de gratis shuttle was ik in een kwartier in het hotel en nam de volgende ochtend weer de shuttle voor een binnenlandse vlucht naar Medan, de hoofdstad van Sumatra.

Daar ontmoette ik mijn eigen gids en chauffeur voor Sumatra en met een prachtige rit kwam ik in de middag aan bij Bukit Lawang Eco Lodge aan de rand van het nationale park waar ik de volgende dag een onvergetelijke en stevige wandeling maakte om oog in oog te komen te staan met de indrukwekkende orang-oetans in het wild. Wat een belevenis.


Na dit eerste hoogtepunt reden we door de prachtige landschappen en met een nachtje slapen in het bergstadje Berastagi naar Samosir eiland in het Toba meer. En plek met een fijn klimaat, veel excursiemogelijkheden en een mooie omgeving. Tabo Cottages is een prima plek om te logeren en ook Samosir Villa Resort.



De pracht van Java
Helaas was het alweer tijd voor het laatste nachtje op Sumatra en nam ik de volgende ochtend de terugvlucht naar Jakarta. Daar wachtten mijn gids en chauffeur en via de botanische tuinen van Bogor werd ik naar de stad Bandung gebracht. Een bruisende stad met een grote jonge generatie, veel koloniale architectuur en de levendige Braga straat is de plek om in de avond uit te gaan of overdag een goede koffie in een hip tentje te nuttigen. Het moderne Javenalla hotel is gunstig gelegen en het ontbijt op het dakterras iets om niet over te slaan.










Yogyakarta en de wereldwonderen
Vanuit Bandung nam ik de trein naar Yogyakarta. Executive class en de adembenemende uitzichten zijn inbegrepen. De trein is schoon, op tijd en heel comfortabel. Yogyakarta heeft veel te bieden. Het paleis van de sultan, de koninklijke baden, het hindoe tempelcomplex Prambanan uit de 9e eeuw en natuurlijk als een van de vele hoogtepunten het boeddhistische tempelcomplex Borobudur uit de 8e en 9e eeuw. Ik sliep in het bijzondere Greenhost Boutique hotel. Met de moestuin op het dak en om de hoek van levendige straatjes met leuke restaurants zoals Via Via en Masama by Kamil.






De wonderen van de natuur
Na de wereldwonderen door mensenhanden gecreëerd zoals de Borodur bewonderd te hebben, nam ik de trein van Yogyakarta naar Mojokerto om de wonderen van de natuur te ervaren. In deze regio trof ik de schitterende Madakaripura waterval en de legendarische Bromo vulkaan.

Het is zeker de moeite van het hele vroege opstaan waard om de zonsopgang te aanschouwen. Zelden heb je de natuur zo mooi gezien. Zorg voor bij de waterval dat je goede schoenen hebt waarmee je door het water kunt lopen, want op teenslippers is de wandeling best lastig. En zorg voor de zonsopgang over de Bromo vulkaan voor warme kleding en een mondkapje want de honderden jeeps die in de vroege ochtend de berg oprijden zorgen voor behoorlijk wat uitlaatgassen.






Geschiedenisles in Surabaya
Na een letterlijk en figuurlijk hoogtepunt achter me te laten reden we naar Surabaya. Een fijne nacht in het luxe Majapahit hotel, voorheen Hotel Oranje, met een rijke geschiedenis vol net verhalen een goed restaurant en een ontspannend zwembad en spa.

Probeer te verlengen
Vanuit Surabaya nam ik een binnenlandse vlucht naar Jakarta voor de terugreis met Etihad Airways via Abu Dhabi. Spijt dat ik niet nog voor een weekje verlenging in een relaxt hotel op Bali had gekozen. Een rondreis met al deze indrukken en activiteiten is best vermoeiend. Overigens kun je natuurlijk ook een paar dagen verlengen in Abu Dhabi met prachtige vakantiehotels aan het strand op Saadiyat eiland.


Nog wat handige tips
De Indonesische mensen zijn zeer vriendelijk en de service is overal goed. Het eten verrukkelijk en ook belangrijk; de openbare toiletten zijn overal zeer schoon. Wil je net als ik een wijntje op je terras of bij je diner drinken? Dat is wel een beetje een uitdaging, want het is niet overal verkrijgbaar. Vraag er wel voor de zekerheid naar, want soms hebben ze een aparte wijnkaart die ze niet automatisch aanrijken. Voor de zekerheid kun je op de luchthaven ook je eigen wijn kopen.
De ATM’s/geldautomaten accepteren onze Maestro pas. Het maximum is meestal 1 of 1.25 miljoen roepia. Ongeveer 76 euro. Daar kom je overigens heel ver mee. Zorg voor biljetten van 10.000 en 20.000 duizend roepia. Een fooi geven wordt altijd op prijs gesteld door het lokale restaurantpersoneel, bagagedragers, chauffeurs en gidsen. De aanbevolen fooi voor gidsen ligt tussen 50.000 en 100.000 roepia (3 tot 6 euro) per volledige dag – per persoon; en voor de chauffeur bedraagt het 25.000 tot 50.000 roepia per dag – per persoon. Voor bagagedragers, bedraagt de fooi 10.000 tot 15.000 roepia per stuk grote bagage.

Verwezenlijk je droom en ontdek de geuren en smaken, de mensen, de natuur en wereldwonderen van Indonesië. Met dank aan Etihad Airways en de zakenpartner van Travel Counsellors in Indonesië.